כנס "שבת אחים"

יחסי חילונים-דתיים: עמדות, הצעות, אמנות (ירושלים, מרס 2006)

כנס "שבת אחים" התקיים באולם הכנסים ע"ש קונארד אדנאואר במשכנות שאננים בירושלים ועסק ביחסי חילונים-דתיים באופן כללי, ובשאלת השבת באופן ספציפי. במהלך הכנס הושק הספר "שבת אחים" (בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה), ספר שפורסם בעקבות אמנת גביזון-מדן. עיתוי קיומו של הכנס, כשבועיים לפני הבחירות, הביא לעניין ציבורי, והכנס התקיים בנוכחות כ-200 איש.

המושב הראשון – 'שבת אחים: יחסי חילונים-דתיים לאן?'

יו"ר המושב היה עורך הספר, אורי דרומי. השתתפו במושב: פרופ' אריק כרמון (נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה), במבי שלג (עורכת כתב העת "ארץ אחרת"), פרופ' ידידיה שטרן (עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה וחבר בוועדת ההיגוי של המטה ליישום האמנה) ופרופ' רות גביזון.

עורך הספר, אורי דרומי, עסק בחשיבותה של הפשרה, וציטט מדברי ראש הממשלה הראשון, דוד בן-גוריון: "כשרון פשרה הוא תנאי חיוני לקיומו של כל ציבור, ארגון או מדינה. גם מדינה מבוססת ויציבה זקוקה לכשרון הפשרה בעניינים שאינם מחייבים הכרעה דחופה. מדינת ישראל  זקוקה לכשרון זה פי כמה… פולמוס ללא פשרה על מעמד הדת והמדינה או ניסיונות של כפיה בענייני הדת עלולים לשמש חומר נפץ לאומי…".

פרופ' ידידיה שטרן עסק בעומקו של השבר בין חילונים לדתיים ובדרך ארוכת הטווח לפתרונו:
"אין דרך לפתור את השבר… בלי שהציבור הדתי ישאל את עצמו מהי המשמעות של הלכות מדינה עבור מדינת ישראל? מה המשמעות של החילוניות עבורנו כתופעה קיימת, בת קיימא?… אם הציבור החילוני שואף לליכוד יהודי (וברובו הוא ודאי כזה)… הוא צריך לשאול את עצמו… במה הוא יהודי? באופן אסטרטגי, תרבותי, עקרוני, שיש לו כלפיו מחויבות. נדמה לי שחפירה עמוקה בשתי השאלות הללו היא מענה לטווח ארוך, למשבר שהוא גם כן לטווח הארוך".

פרופ' רות גביזון עסקה ביחס בין חוקה לבין אמנה: "חוקה זה קריטי אבל זה לא מספיק. לא תהיה חוקה בלי אמנה. הויכוחים שנשמעים בשאלה  של החוקה הם אותם ויכוחים שהאמנה יכולה לתת להם מענה, שיאפשר את החוקה. לכן שני התהליכים האלה הם תהליכים שצריכים ללכת יד ביד".

גב' במבי שלג התייחסה לחשיבות התשתית שמניחה האמנה לשיח בין ישראלים: "אני חושבת שאולי הדבר החשוב ביותר באמנת גביזון-מדן זה בעצם יצירת סוג התהליך… ללמוד איך להיפגש עם אדם אחר ולהגיע אתו להסכמות גם על דברים שקשה מאד להסכים עליהם. בעצם אמנת גביזון–מדן מניחה את הדבר שבעיני הוא החשוב ביותר, היא מניחה את התשתית של השיחה".

 


המושב השני – 'שבת שלום: מאמנות חברתיות להצעת חוק השבת'

יו"ר המושב היה פרופ' אבי רביצקי (עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה). השתתפו במושב: הרב יובל שרלו (ראש ישיבת ההסדר בפ"ת), ד"ר אשר כהן (מאוניברסיטת בר-אילן), גב' אתי פרץ (מתנועת "תפנית"), והרב יעקב מדן.

פרופ' אבי רביצקי והרב יעקב מדן עסקו באי-החוקיות של פעילות הקניונים.

פרופ' רביצקי: "אני שואל את עצמי אותו דבר לגבי הקניון. אם לטוב או לרע אפשר היה לעקור את גוש קטיף, אז אולי אפשר גם לעקור קניונים בשבת, למרות שדברים נראים בלתי הפיכים".

הרב מדן: "קניון שפיים וקניון מודיעין אינם יותר חוקיים, אלא פחות חוקיים מהבתים בעמונה. את הקניונים אי אפשר לסגור? אפשר היה להחריב 30 בתי כנסת, אפשר היה להגלות 10,000 איש מבתיהם, ואי אפשר לסגור כמה קניונים?".

ד"ר אשר כהן תיאר בהומור כיצד החוק נעקף (ואיננו נאכף): "הנושא הזה של אכיפה הוא בעייתי מאד… שוכרים פקחים דרוזים… עכשיו, מה עושה המעסיק החילוני שרוצה להתגבר על הפקח הדרוזי?… מפרסם מודעה בעיתון 'וסטי': דרוש עולה לא יהודי לעבודה בשבת. למה עולה לא יהודי? כשמגיע הפקח הדרוזי, העולה הלא יהודי מוציא את התעודה ואומר: חוק שעות עבודה ומנוחה חל רק על יהודים שעובדים בשבת. אני יכול לעבוד. ככה אנחנו נראים: מעסיק חילוני מחפש עובד לא יהודי לעבודה בשבת, כדי למנוע משר חרדי לשלוח פקח דרוזי שיאכוף שמירת שבת אורתודוקסית".

הרב יובל שרלו נגע בחשיבות החברתית של תחבורה ציבורית בשבת: "אין משהו שהוא צודק והוגן יותר מאשר תחבורה ציבורית בשבת, שכן הוא מאפשר לאלה שאין המכונית מצויה בכיסם ומאפשר לאלה שאינם יכולים להרשות לעצמם לנסוע ברכבם הפרטי לטייל לראות אירוסים בגלבוע, לבלות או ליהנות ביום השבת כדרכם…".

 

המודעה שפורסמה בעיתון הארץ:

שבת אחים 2006

 

ערב העיון בעקבות הספר "שבת אחים" התקיים בשותפות בין 'המטה ליישום אמנת גביזון-מדן' ובין 'המכון הישראלי לדמוקרטיה'.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s