כנס "מדינת ישראל: 24X7?"

כנס שפיים סייע בהעלאת שאלת דמותה של השבת במדינת ישראל לסדר היום הציבורי בישראל. בכנס התקיימו שני מושבים.הראשון, בהשתתפות אישי ציבור בעלי ניסיון מגוון בשאלות הקשורות בדמות השבת בישראל. השני, בהשתתפות פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית. הכנס התקיים בנוכחות מעל 200 איש וזכה להתייחסות תקשורתית-ציבורית נרחבת.

כך, למשל, כתבה העיתונאית במבי שלג (עורכת כתב העת ארץ אחרת) באתר NRG: "כדי לעצור את המגמה התובעת מאנשים לעבוד שבעה ימים בשבוע, ולהשיב את השכבות החלשות ביותר אל בתיהן בשבת – יידרש מאמץ משותף של כל מי ששותף לחרדה מפני השתלטות כוחות הכסף על אחד הנכסים החשובים ביותר שהנחילה היהדות לעולם: יום המנוחה האוניברסלי. חילוניים, דתיים וחרדים צריכים לעשות יד אחת כדי לעצור את הפיכתה של ישראל למדינה שאין בה שבת".
(במבי שלג, NRG, 20 בדצמבר 2004: לחצו כאן לקריאת המאמר המלא)

העיתונאית אבירמה גולן סבורה כי: "השבת מוכרחה להיות חשובה לחילונים. יש להסיר ממנה את התג הדתי האוטומטי, הנקשר בזיכרון הקולקטיווי עם אבנים על כביש בר אילן, ולבחון אותה לגופה: החילונים צריכים להחליט איזו שבת הם רוצים" (אבירמה גולן, הארץ, 21 בדצמבר 2004).

דבריו של חבר הכנסת החרדי משה גפני (יהדות התורה) עוררו הד ציבורי ניכר: "אני מציע שנקבל כאן החלטה להעלות הצעה שהמסחר ייסגר טוטאלית, ובתמורה הדתיים יסכימו לפתיחת מרכזי הבידור בשבת. אם תוכלו להסכים לזה, יש עם מי לדבר" (הארץ, 19 בדצמבר 2004).

ד"ר צבי צמרת, יו"ר משותף עם פרופ' ידידיה שטרן, של הוועדה הממשלתית-ציבורית לבחינת מעמדה של השבת במדינת ישראל: "הדרך היחידה שצריך ללכת בה, לדעתי, וזו אחת המטרות שלנו בשבת הזאת, היא לנסות ללכד פוליטיקאים לא דתיים וליצור חוק חדש, של מערכת שבת אחרת. הנוסח שאנחנו מציעים הוא בעקבות ההצעה של אמנת גביזון-מדן, שבעיני היא מתארת ומבהירה ומפרשת ומפרטת יותר דברים, שכל מי שעסק בנושא הזה בעצם הגיע אליהם בצורה זו או אחרת. אני מקווה מאד שמועצת יח"ד תשתף פעולה עם כל הגופים האחרים העוסקים בזה".

סיכם את הכנס שמואל סלבין, יו"ר ועדת ההיגוי של המטה ליישום אמנת גביזון-מדן: "צריך לקחת את האמנה, להעביר אותה בכנסת, לחוקק את החוק, לקבל הסכמה, ואחרי שיהיה חוק אפשר לעבור לחינוך, ולשכנע כמה שיותר אנשים להסכים לכך. אבל חוק צריך להיות, זהו המפתח, זהו הכיוון אליו צריכים כל אלה החרדים לדמותה של המדינה והחברה לצעוד".

לחצו כאן לקריאת הפרוטוקול המלא של הכנס

לחצו כאן לקריאת מודעה על הכנס שפורסמה ב"הארץ" ביום 9 בדצמבר 2004.

המטה ליישום אמנת גביזון-מדן היה שותף לארגון כנס שפיים עם משרד השר לענייני תפוצות, חברה וירושלים; מועצת יח"ד והמדרשה באורנים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s