כנס "ירדה השבת?" בקיבוץ יפעת

כנס "ירדה השבת?" שהתקיים בקיבוץ יפעת בעמק יזרעאל הפך להפנינג המוני, בהשתתפות מעל 900 איש, רובם צעירים חילוניים, שבאו לשמוע על השבת מזוויות שונות. הכנס עסק בהיבטים תרבותיים: השבת במקורות היהודיים; השבת בשירה העברית; קבלות שבת חילוניות; ובהיבטים ציבוריים-חקיקתיים: לאן פניה של השבת הציבורית בישראל. שיאו של הכנס שנמשך כ-8 שעות היה מופע מלהיב של ג'קי לוי ושלמה גרוניך: "עושים שבת".

ד"ר מוטי זעירא, מנהל המדרשה באורנים, שהובילה את אירגון הכנס: "יש התרחשויות לא מעטות של ישראלים שרוצים לקחת את יהדותם ברצינות ולא רוצים לעשות את זה דרך זרם כזה או אחר, אלא באופן אותנטי ליהדותם, מחפשים דרכים וגם מוצאים איך לעשות קבלת שבת קהילתית… מצד אחד עם היסוד העמוק והיציב שישנו בתוך התרבות היהודית, עם מקורותיה ושיריה וניגוניה ומנהגיה הקשורים לשבת, ומצד שני עם נקודת המוצא של היום"

(דברי מוטי זעירא מתוך ראיון שניתן לקראת הכנס, בתוכנית "במוצאי יום המנוחה", בהנחיית שאול מייזליש).

שי זרחי, מהמדרשה באורנים, סיפר על הכמיהה בקרב ציבורים נרחבים, לשבת בעלת אופי שונה: "הביקוש היה יכול להצמיח הרבה קהילות נוספות. יש הרבה אנשים שעובדים קשה כל השבוע ומחפשים תוכן רוחני לפחות פעם בשבוע, אבל מרגישים שלהם עצמם חסר ידע כדי להוביל את זה. לכן, צוואר הבקבוק הוא אנשים בעלי ידע שיובילו קהילות".

(דברי שי זרחי לקוחים מכתבה של יאיר שלג ב"הארץ" בעקבות הכנס, מיום 20.01.05).

ההיבט הציבורי-חקיקתי זכה אף הוא להתייחסות מקיפה בכנס, במושב מיוחד שהוקדש לנושא, בהשתתפות ד"ר צבי צמרת, ח"כ מיכאל מלכיאור, אלוף (מיל.) עוזי דיין ועו"ד יואב ארציאלי.

העיתונאי יאיר שלג התייחס  בכתבתו האמורה ב"הארץ" אף להיבט הציבורי-חקיקתי:

"אחת ממטרות הכנס ביפעת היתה לקדם את המאמץ לחוקק חוק שבת שיאכוף משפטית את האבחנה בין מוסדות תרבות ובילוי שיהיו פתוחים בשבת, לבין גופים מסחריים עליהם תיאסר הפעילות (כולל שטחי המסחר והקניונים הפתוחים כיום).

ראשיתו של המאמץ הזה באמנה דתית-חילונית שנוסחה לפני כשנתיים בין פרופ' רות גביזון מהאוניברסיטה העברית והרב יעקב מדן מישיבת ההסדר בגוש עציון. בנפרד, נוסחה במכון הישראלי לדמוקרטיה הצעת חוקה כללית למדינה, שתהיה בה התייחסות לעניין השבת.

פרופ' ידידיה שטרן מהמחלקה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן, שהוא עמית בכיר במכון לדמוקרטיה וחבר המטה ליישום האמנה, ויואב ארציאלי, משפטן חילוני העומד בראש המטה ליישום האמנה, הכינו את הצעת החוק. בנוסף להפרדה בין מסחר לתרבות ובילוי, ההצעה כוללת הפעלת תחבורה ציבורית בהיקף מצומצם ומוסד גישור שיוסמך לקבוע את הסדרי השבת ולהכריע בסכסוכים מקומיים בעניין זה".

המטה ליישום אמנת גביזון-מדן היה שותף לארגון כנס "ירדה השבת?" עם המדרשה באורנים, יד יצחק בן-צבי, מועצה אזורית עמק יזרעאל, מועצת יח"ד והאגף לתרבות תורנית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s