כנס "באה מנוחה ליגע?" ברמת אפעל

קבלת שבת או קניות בקיבוץ (סמינר רמת אפעל, פברואר 2007)

כנס "באה מנוחה ליגע?" התקיים בסמינר רמת אפעל ועסק בשאלת השבת, על רקע יוזמת החקיקה אותה מוביל המטה ליישום אמנת גביזון-מדן ובעקבות מספר פסקי דין בנושא השבת. במהלך הכנס, נרשמה אחדות דעים מפתיעה ומעניינת בין ח"כ  הרב משה גפני (יהדות התורה) ובין ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש).

ראש מימד, ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, שהנחה את הדיון, הדגיש את המימד החברתי בהצעת חוק השבת: "ההצעה שאנו מקדמים אינה עניין דתי, אלא חברתי. חברי כנסת חילוניים רבים תומכים בהצעה".

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש) התייחס לשבת כאל משאב תרבותי: "העמדת עניין השבת כעניין של חופש פרט מול כפייה דתית היא שגויה ובעייתית. השבת היא משאב תרבותי. ברור לכל מי שרואה את הקופאיות בקניונים העובדות בשבת, כי הן לא בחרו לעבוד בשבת. נוצר כאן מעמד של משרתים, ויש לפעול לתיקון העניין".

ח"כ הרב משה גפני (יהדות התורה) התייחס לעניין השבת במונחים של "שני עמים" ואמר: "גדלים כאן שני עמים. עם שיש לו שבת רוחנית ועם שיש לו שבת של קניות. אם הייתי חילוני, הייתי שואל את עצמי אם אני רוצה קניות או רוחניות בשבת. רוחניות היא לאו דווקא במובן הדתי! העסקים הפועלים כיום בשבת מהתלים בחוק הקיים. החוק המוצע מוצדק מבחינה חברתית, כלכלית ויהודית".

הפעילה החברתית, תמי מולד חיו, העידה על השבת שלה ושל משפחתה: "בעלי ואני עובדים מאוד קשה כל השבוע ומספיקים לעשות את כל הקניות במהלך השבוע – ולנוח בשבת. אני חילונית ואני בעד צביון אחר לשבת, תוך סגירת הקניונים".

מיכה דרורי, היועץ המשפטי של התנועה הקיבוצית, השמיע גישה שונה מזו של יתר משתתפי הדיון: "ההתנפלות על הקיבוצים איננה ברורה. יש קניונים רבים הפועלים בשבת שאינם קשורים בקיבוצים. בכל מקרה, הפתרון צריך להיות ביום חופשי נוסף".

 

הכנס התקיים בשיתוף חוג בינה מימד, בנוכחות כמאה משתתפים.

לחצו כאן לקריאת מודעה על הכנס שפורסמה ב"הארץ".

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s