כנסים ופעילויות

רקע כללי

המטה ליישום אמנת גביזון-מדן פועל מאז הקמתו ליצירת מודעות ציבורית לדבר קיומה של האמנה, כמודל מקיף ומעמיק לטיפול במחלוקות בענייני דת ומדינה באמצעות הידברות ופשרה, ולא באמצעות הכרעה כוחנית. פעילות המטה נעשית במספר מישורים: חקיקתי (כנסת), ציבורי (כנסים וחשיפה תקשורתית), מקומי (רשויות מקומיות) וחינוכי (אוניברסיטאות; תיכונים; תנועות להתחדשות יהודית, תנועות נוער וכיו"ב).

במסגרת הפעילות החקיקתית-ציבורית, הוחלט להתמקד בעניין השבת: המטה היה מעורב כגורם מקצועי מייעץ בניסוח הצעת חוק שבת ובייזום חשיפה ציבורית להצעת החוק האמורה, באמצעות ארגון כנסים וחשיפה תקשורתית.

בפעילות המקומית-חינוכית, אנו שמים דגש על מודל ההידברות העומד בבסיס האמנה באופן כללי, ומציגים את עיקרי האמנה בתחומים השונים: שבות, אזרחות, מרשם וגיור; מעמד אישי; שבת וכיו"ב.

במסגרת הפעילויות עד כה הופצו ונרכשו מאות עותקים של האמנה ושל חוברת "עיקרים ועקרונות". המטה ליישום האמנה תומך בקיום פעילות עצמאית על האמנה באמצעות גופים אחרים, על-ידי ייעוץ טלפוני ומשלוח חומרי עזר, שפותחו במסגרת המטה. ניתן ליצור עמנו קשר לתיאום פעילות.

בעמוד זה, תוכלו לקרוא על הכנסים והפעילויות המרכזיים בהם היה מעורב המטה ליישום האמנה. הכנסים מתוארים ביתר הרחבה, בנפרד מיתר הפעילויות, בתחתית סקירה זו.

פעילויות מרכזיות בשנת 2010

מרס 2010, פסטיבל "שיח", בית דניאל: הרצאה של פרופ' רות גביזון בנושא חוק השבות.

פברואר 2010, אכזיב: הרצאה של גלעד מלאך, בנושא חוק השבת, במסגרת סוף שבוע לדתיים וחילוניים, מובילי שינוי חברתי מרחובות, שהתקיים באכזיב.

פברואר 2010, גבעת שמואל: הרצאה של הרב יעקב מדן בנושא האמנה וחוק השבת, בפני מאות משתתפים, במעמד ראש עיריית גבעת-שמואל.

פברואר 2010: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני כנס מנהלי מתנ"סים, תוך התייחסות לאמנה.

פברואר 2010: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני פרקליטים משירות המדינה, תוך התייחסות לאמנה.

פברואר 2010: הרצאה של פרופ' רות גביזון בפני יחידת "מחצבים" בצה"ל בנושא "יהודית, ציונית, דמוקרטית", תוך התייחסות לאמנה.

ינואר 2010: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני קציני כוח אדם, תוך התייחסות לאמנה.

ינואר 2010: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני קציני חינוך, תוך התייחסות לאמנה.

ינואר 2010, ישיבה יוניברסיטי, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן על אמנת גביזון-מדן ועל הצעת חוק השבת, בפני קבוצת מנהיגות של סטודנטים מישיבה יוניברסיטי (ניו-יורק), שהתארחה בישראל לסמינר בנושא השבת.

פעילויות מרכזיות בשנת 2009

נובמבר 2009: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני המכללה לפיקוד ומטה, תוך התייחסות לאמנה.

נובמבר 2009: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני המכללה לביטחון לאומי, תוך התייחסות לאמנה.

אוקטובר 2009, ועידת הנשיא, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון בנושא "העם היהודי: האם תיתכן אחדות ללא אחידות?", תוך התייחסות לאמנה.

ספטמבר 2009: הרצאה של פרופ' רות גביזון בנושא "חוקה, חוקי יסוד ויהדותה של המדינה", תוך התייחסות לאמנה, בפני משרד עורכי-הדין יגאל ארנון (ההרצאה ניתנה הן בירושלים והן בתל-אביב).

אוגוסט 2009, מכון ראות, תל-אביב: הרצאה של עו"ד יואב ארציאלי על הצעת חוק השבת ועל האמנה.

אוגוסט 2009, המכללה לפיקוד ומטה: הרצאה של פרופ' גביזון על "מדינה יהודית ודמוקרטית" תוך התייחסות לאמנה.

יולי 2009, בית אבי חי, ירושלים: ערב עיון בנושא "שלום לשבת?", בעקבות גיליון 49 של כתב העת "ארץ אחרת" בנושא השבת. ערב העיון הונחה על-ידי שחר אילן והשתתפו בו ח"כ דב חנין, דינה מרקון ובארי צימרמן.

יוני 2009, תוכנית עמיתי ממשל, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון על האמנה.

מאי 2009, מכון הרטמן, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון על "ישראל כמדינה יהודית", תוך התייחסות לאמנה.

מאי 2009, קדומים: הרצאה של גלעד מלאך על האמנה בפני המכללה למדינאות יהודית בקדומים.

מרס 2009, ישיבת עותניאל: הרצאה של הרב יעקב מדן בנוגע לפרק המעמד האישי באמנה.

מרס 2009, ירושלים: שולחן עגול במכון הישראלי לדמוקרטיה, בנושא "דת ו/או מדינה", תוך התייחסות של חלק מהדוברים לאמנה.

מרס 2009, ארה"ב: הרצאה של פרופ' רות גביזון בנושא "יהודים וישראלים – סוגיות של השתייכות בדת היהודית, העם היהודי, המדינה היהודית", תוך התייחסות לאמנה. ההרצאה ניתנה הן באוניברסיטת ניו-יורק והן באוניברסיטת פרינסטון.

מרס 2009, בית אבי חי, ירושלים: ערב עיון בעקבות גיליון 46 של כתב העת "ארץ אחרת", שעסק ברבנות הראשית, בהשתתפות פרופ' רות גביזון, הרב יואל בן-נון ועו"ד בתיה כהנא דרור מארגון "מבוי סתום". האמנה זכתה להתייחסות נרחבת בערב העיון.

פברואר 2009, אשחר: הרצאה של פרופ' רות גביזון, על דמותה של השבת ועל אמנת גביזון מדן, בפני אנשי אשחר, יישוב קהילתי-כפרי לדתיים וחילוניים, הממוקם בגליל המרכזי.

פברואר 2009, קיסריה: הרצאה של הרב יעקב מדן, על האמנה ועל הצעת חוק השבת, במסגרת כינוס שהתקיים בשיתוף בין המכון הישראלי לדמוקרטיה ורבני צהר. בדיון על השבת השתתפו גם הסופר עמוס עוז, פרופ' מרדכי קרמניצר, ד"ר מאיר בוזגלו והרב שי משה פירון.

פברואר 2009, תל-אביב: הרצאה של גלעד מלאך על אמנת גביזון-מדן, בפני חניכי המכללה הקדם צבאית תל"ם (תנועה ליהדות מתקדמת).

ינואר 2009, ירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן, במסגרת כנס של ארגון "חברותא" – הומוסקסואלים דתיים – כנס בו השתתפו גם הרב מרדכי ורדי, הרב יהושע אנגלמן, העיתונאית במבי שלג ואייל אמיר, ממקימי "חברותא".

פעילויות מרכזיות בשנת 2008

דצמבר 2008, ישיבת הר עציון: הרצאת פתיחה של הרב יעקב מדן בכנס "חילוניות יהודית" שהתקיים בישיבה, תוך התייחסות לאמנה.

דצמבר 2008, אנגליה, "לימוד": הרצאה של הרב בנימין סיגל על דת ומדינה בישראל, תוך התייחסות לאמנה.

דצמבר 2008, ירושלים: הרצאה של גלעד מלאך על האמנה, בפני מדריכי פרוייקט "מסע ישראלי".

נובמבר 2008, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון, בפני אנשי ישיבת "אש התורה" מלוס אנג'לס שהתארחו בישראל.

נובמבר 2008, המכללה לביטחון לאומי: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, בפני עשרות קצינים בכירים.

אוקטובר 2008, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן על האמנה, במסגרת פסטיבל "שערייך", שהתקיים בירושלים בחול המועד סוכות.

ספטמבר 2008, ניו-יורק: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, בבית-הספר האורתודוקסי המודרני SAR בניו-יורק.

יולי 2008, הכנסת, ירושלים: הרצאת פתיחה של פרופ' רות גביזון בנושא משבר הגיור והאמנה, במסגרת דיון שהתקיים ב"שדולה החילונית פלורליסטית" בכנסת, בראשות ח"כ יוסי ביילין.

יולי 2008, ירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, במסגרת פרוייקט "שיח אחים" של תא סטודנטים "אופק", האוניברסיטה העברית.

יוני 2008, ישיבת הר-עציון: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, בפני תלמידי חו"ל בישיבת הר-עציון.

יוני 2008, ירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, במסגרת ערב עיון במכון לדמוקרטיה בנושא "הלכה ציונית".

מאי 2008, כנס הנשיא, ירושלים: השתתפות של פרופ' רות גביזון בדיון בנושא "מדינה יהודית: מהו התוכן, מהי המשמעות?", תוך התייחסות לאמנה.

מאי 2008, מכון הכשרת שליחים, הסוכנות היהודית, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון, תוך התייחסות לפרק אודות עיקרון השבות באמנה.

מאי 2008, מרכז צ'ריק, האוניברסיטה העברית בירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון בנושא "שישים שנה להכרזת העצמאות: תהיה פתוחה לעלייה יהודית", תוך התייחסות לפרק אודות עיקרון השבות באמנה.

מאי 2008, כינוס שנתי של התנועה ליהדות מתקדמת, שפיים: הרצאה של פרופ' רות גביזון, תוך התייחסות לאמנה ולפרק אודות עיקרון השבות.

מאי 2008, הרצאה לראשי נציגויות, משרד החוץ: הרצאה של פרופ' רות גביזון, תוך התייחסות לאמנה.

מרס 2008, תוכנית "תהודה", בן-שמן: הרצאה של פרופ' רות גביזון על אמנת גביזון-מדן ועל עמותת מציל"ה.

פברואר 2008, אוניברסיטת בר-אילן: הרצאה של מנהל המטה ליישום האמנה, עו"ד יואב ארציאלי, בפני המחלקה ליישוב סכסוכים באוניברסיטת בר-אילן (שמונים משתתפים).

פעילויות מרכזיות בשנת 2007

מרס 2007, ירושלים: כנס "שבת עם המשפחה, או שבת בקניון?", בהשתתפות פרופ' רות גביזון, הרב יעקב מדן, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, פרופ' מנחם בן-ששון ודמויות נוספות (מאתיים משתתפים).

פברואר 2007, רמת אפעל: כנס "באה מנוחה ליגע?" בנוגע להצעת חוק השבת, בהשתתפות ח"כ הרב מיכאל מלכיאור, ח"כ הרב משה גפני וח"כ ד"ר דב חנין (הרחבה ב"כנסים" להלן).

ינואר 2007, מרכז "תמורה" ירושלים: הרצאה של מנהל המטה ליישום האמנה, עו"ד יואב ארציאלי, בפני מרכז "תמורה", להכשרת מנהיגות חילונית.

פעילויות מרכזיות בשנת 2006

דצמבר 2006, מדרשה לבנות, מגדל עוז: הרצאה של הרב מדן על האמנה, במדרשה לבנות במגדל עוז (גוש עציון), בפני כמאה וחמישים משתתפות.

דצמבר 2006, כינוס "במעגלי צדק", תל-אביב: הרצאה של הרב מדן בנושא השבת, במסגרת פעילות "התו החברתי" של תנועת "במעגלי צדק" שהתקיימה בעשרה בטבת (כמאה משתתפים).

דצמבר 2006, מושב נטור, רמת הגולן: טקס חתימה על אמנה מקומית בין תושבי הישוב המעורב נטור (הכולל אוכלוסייה חילונית ודתית). האמנה נוסחה בהשראת אמנת גביזון-מדן. לחצו כאן להרחבה

דצמבר 2006, מכללת שערי משפט,  הוד השרון: עמדת מידע על אמנת גביזון-מדן, במסגרת כנס שהתקיים במכללה בנושא "פיוס: הלכה למעשה".

אוקטובר 2006, מכון הדסון, וושינגטון: הרצאה של פרופ' רות גביזון על האמנה, במסגרת סדנה על הקשיים המרכזיים עימם מתמודדת החברה הישראלית.

אוגוסט 2006, גלי צה"ל: הרצאה של פרופ' גביזון והרב מדן בפני חניכי קורס ההכשרה של גלי צה"ל, לחיילים וחיילות שהצטרפו לאחרונה לצוות התחנה (ההרצאה ניתנה שנה שנייה ברציפות).

יולי 2006, מכון לב, ירושלים: הרצאה של הרב מדן בפני מאות רבנים מארגון צהר.

יוני 2006, מכון עמיאל, ירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני מאות רבנים העומדים לצאת לשליחות בחו"ל. "עמיאל" הוא מכון גבוה להכשרת רבנים ומנהיגות רוחנית בקהילות ישראל.

יוני 2006, תוכנית "עתידים", בית הספר למדיניות ציבורית, האוניברסיטה העברית בירושלים: הרצאה של מנהל הפרוייקט, עו"ד יואב ארציאלי.

יוני 2006, גוש עציון: הרצאה של הרב יעקב מדן בפני חניכי מכינה קדם צבאית מרמת הגולן (המכינה החילונית "מיצר") שהתארחו בגוש עציון.

מאי 2006, אוסטרליה: סדרת הרצאות של פרופ' רות גביזון על האמנה, בפני קבוצות-מפתח בקהילות היהודיות המקומיות במלבורן ובקנברה.

מאי 2006, ירושלים: סדנה על אמנת גביזון-מדן למשתתפי תוכנית "עמיתי ברונפמן" (בני נוער העוסקים בעם היהודי בישראל ובתפוצות).

מאי 2006, ירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה בפני עמיתי המכון לאסטרטגיה ציונית.

אפריל 2006, תל-אביב: הרצאה של פרופ' רות גביזון על האמנה בפני ראשי המכינות הקדם צבאיות וסגל המדריכים (ההרצאה ניתנה במסגרת יום עיון שקיימו כל המכינות, בהשתתפות מעל 100 איש).

אפריל 2006, תל-אביב: הרצאה של פרופ' רות גביזון על האמנה בפני "שותפות חינוכית תל-אביב – לוס-אנג'לס" (בהשתתפות מעל 100 איש).

מרס 2006, הכשרה למנהלים בשירות הציבורי, האוניברסיטה העברית בירושלים: הרצאה של הרב יעקב מדן בנוגע לאמנה.

מרס 2006, חברת ההייטק DSP, הרצליה: הרצאה של פרופ' רות גביזון על מדינה יהודית ודמוקרטית, תוך התייחסות לאמנה.

מרס 2006, ירושלים: כנס בעקבות הוצאת הספר "שבת אחים" בהשתתפות פרופ' גביזון והרב מדן (הרחבה ב"כנסים" להלן).

מרס 2006, ירושלים: כנס על האמנה באוניברסיטה העברית בירושלים בהשתתפות פרופ' גביזון והרב מדן (הרחבה ב"כנסים" להלן).

פברואר 2006, השתלמות למנהלי בתי-הספר התיכוניים בתל-אביב (קיבוץ רמת רחל): הרצאה של מנהל הפרוייקט, עו"ד יואב ארציאלי על האמנה, וסדנה על הצעת חוק השבת.

פברואר 2006, הקונגרס היהודי העולמי, ירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון, תוך התייחסות לאמנה.

פברואר 2006, מפגש מורים לאזרחות, קרית-ארבע: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה. ההרצאה ניתנה במסגרת פעילות הארגון "יסודות".

פעילויות מרכזיות בשנת 2005

נובמבר 2005, אירוע פתיחת שנת הלימודים, מרכז מלטון, האוניברסיטה העברית בירושלים: דיון מקיף על האמנה, בהשתתפות פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן, בפני כמאה תלמידים מתוכניות אקדמיות שונות, העוסקות בחינוך יהודי. להרחבה לחצו כאן.

נובמבר 2005, קורס קציני מודיעין, ירושלים: הרצאה על האמנה, במסגרת סדרת חינוך בנושא יהדות, לצוערי קורס קצינים של חיל מודיעין.

נובמבר 2005, מכון ון ליר בירושלים: הרצאה של פרופ' רות גביזון על הצעת האמנה בנושא חוק השבות. ההרצאה התקיימה במסגרת פורום הכולל כעשרים חוקרים בכירים מכל האוניברסיטאות. הפורום עוסק בצמתי הכרעה בחברה הישראלית.

נובמבר 2005, פורום המטה הכללי, עשור לרצח יצחק רבין ז"ל: הרצאה של פרופ' רות גביזון, תוך התייחסות לאמנה.

אוקטובר 2005, חול המועד סוכות, ארגון שלום לדורות: דיון בעקבות תוכנית ההתנתקות, בהשתתפות הרב מדן ופרופ' גביזון, תוך התייחסות לאמנה.

אוקטובר 2005, פרשת האזינו, רבני צהר: דיון בעקבות תוכנית ההתנתקות, בהשתתפות הרב מדן, תוך התייחסות לאמנה.

אוקטובר 2005, מוסף יום כיפור של "ידיעות אחרונות": מאמר של הרב מדן אודות האמנה. "נכון, ההסכמה קשה, אך היא אפשרית. היא חיונית גם לשומרי המצוות וגם לחופשיים, ויותר מזה לכולנו יחד". לקריאת המאמר המלא לחצו כאן.

ספטמבר 2005, גלי צה"ל: הרצאה של פרופ' גביזון והרב מדן בפני חניכי קורס ההכשרה של גלי צה"ל, לחיילים וחיילות שהצטרפו לאחרונה לצוות התחנה.

ספטמבר 2005, פעילות מסחרית בשבתות במודיעין: בעקבות פתיחת קניון "ישפרו סנטר" בשבתות בעיר מודיעין, החל להתפתח במודיעין דיון ציבורי בנוגע לצביון השבת. גורמים רבים בעיר מתנגדים לפעילות הקניון בשבת והמטה ליישום האמנה מצוי בקשר עם גורמים אלה. הנושא סוקר בהרחבה על-ידי גילית חומסקי-פאליק, בכתבת שער מקיפה ב"זמן מודיעין", מקומון "מעריב" במודיעין. לקריאת הכתבה המלאה לחצו כאן.

ספטמבר 2005, תל-אביב: שותפות בארגון כנס על השבת (הרחבה ב"כנסים" להלן).

יולי 2005, היידבלרג, גרמניה: הרצאה של פרופ' רות גביזון על השבת, תוך הצגת האמנה, במסגרת כנס אקדמי על ימי מנוחה.

יוני 2005, מכינה קדם צבאית עין-פרת: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה.

מאי 2005, כנס לשכת עורכי-הדין באילת: הרב יעקב מדן השתתף במושב שעסק בדת ומדינה, תוך התייחסות לאמנה. משתתפים נוספים במושב: הפרופסורים פנחס שיפמן, דפנה ברק-ארז ויעקב נאמן; חברת הכנסת אתי לבני.

מאי 2005, שולחן עגול על "השבת והפרהסיה" (במסגרת המכון הישראלי לדמוקרטיה): בשולחן העגול השתתפו (רשימה חלקית): הפרופסורים אריק כרמון, מוטה קרמניצר, ידידיה שטרן, אבי רביצקי; ד"ר צבי צמרת; עו"ד גלעד קריב; הרב יואל בן-נון, הרב יעקב מדן ויו"ר ועדת ההיגוי של המטה ליישום האמנה, שמואל סלבין. מנהל המטה ליישום אמנת גביזון-מדן, עו"ד יואב ארציאלי, ערך את חומר הרקע המקצועי לדיון.

אפריל 2005,
WUJS (ההתאחדות העולמית של סטודנטים יהודיים): פעילות על השבת, בעקבות אמנת גביזון-מדן.

מרס 2005, שפיים, הכינוס הארצי של מטה התרבות של התנועה הקיבוצית: הרצאות של מוטי זעירא (המדרשה באורנים) ויואב ארציאלי (המטה ליישום האמנה) על השבת ועל האמנה. המושב הונחה על-ידי בנימין יוגב ("שיטים", מכון החגים הקיבוצי).

פברואר 2005, ראשי תנועות הנוער באשקלון: סדרת פעילויות מול ראשי תנועות הנוער באשקלון. בסיום הסדרה, גיבשו משתתפי הפעילויות אמנה מקומית העוסקת בשבת. לקריאת האמנה המקומית, לחצו כאן.

ינואר 2005, המכללה לביטחון לאומי: הרצאה של הרב יעקב מדן על האמנה, בפני קבוצת קצינים בכירים.

ינואר 2005, קיבוץ יפעת, עמק יזרעאל: שותפות בארגון כנס על השבת בהשתתפות מעל 900 איש (הרחבה ב"כנסים" להלן).

פעילויות מרכזיות בשנים 2003-2004

דצמבר 2004, שפיים: שותפות בארגון כנס על השבת בהשתתפות מעל 200 איש (הרחבה ב"כנסים" להלן).

דצמבר 2004, תוכנית "גוונים": הרצאה של פרופ' רות גביזון על דת ומדינה והרצאה של עו"ד יואב ארציאלי על האמנה והסדריה. תוכנית גוונים היא תוכנית יוקרתית לפיתוח מנהיגות לקידום זהות יהודית פלורליסטית.

נובמבר 2004, כנס בבית הנשיא: מחברי האמנה השתתפו עם מחברי אמנות נוספות בכנס בבית הנשיא, שארגנה מועצת יח"ד, לרגל פרסום "ספר האמנות".
לקריאת דברי פרופ' גביזון והרב מדן בכנס, לחצו כאן.

נובמבר 2004, פיקוד העורף: סדנה בפני קצינים בכירים, בנושא דת ומדינה ועל אמנת גביזון-מדן.

אוקטובר 2004, הנהלת נאמני תורה ועבודה: הרצאה של עו"ד יואב ארציאלי על האמנה. נאמני תורה ועבודה היא תנועה ציונית דתית א-פוליטית הפועלת לקידום עקרונות של "תלמוד תורה עם דרך ארץ" בחברה הדתית והכללית במדינת ישראל.
יו"ר נאמני תורה ועבודה, משה טור-פז פרסם באתר NRG מאמר העוסק באמנה. לקריאה לחצו כאן.

אוגוסט 2004, סדרת מפגשים על האמנה במסגרת מלי"ץ: הנחיית נוער עולה בתחומי האמנה השונים.

מרס 2004, מנהלי בתי ספר ומורים לאזרחות בנתניה: הרצאה של פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן בפני מנהלי בתי ספר ומורים לאזרחות בנתניה (בשיתוף עם פרויקט "מערכת החינוך כותבת חוקה" של המכון הישראלי לדמוקרטיה).

מרס 2004, מודיעין: הרצאה של פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן על השבת בעיר מודיעין ועל יישומי האמנה במישור המקומי.

אוקטובר 2003, הקהל, רמת אפעל: דיון על עיקרון השבות באמנת גביזון-מדן, בהנחיית גלעד מלאך (מנהלו הראשון של המטה ליישום האמנה) ובהשתתפות מאיר בן-שחר ויואב ארציאלי.

כנסים

כנס "באה מנוחה ליגע?" ברמת אפעל
קבלת שבת או קניות בקיבוץ (פברואר 2007)
כנס "באה מנוחה ליגע?" התקיים בסמינר רמת אפעל ועסק בשאלת השבת, על רקע יוזמת החקיקה אותה מוביל המטה ליישום אמנת גביזון-מדן ובעקבות מספר פסקי דין בנושא השבת. במהלך הכנס, נרשמה אחדות דעים מפתיעה ומעניינת בין ח"כ  הרב משה גפני (יהדות התורה) ובין ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש).
לחצו כאן להרחבה

כנס "שבת אחים" בירושלים
יחסי חילונים-דתיים: עמדות, הצעות, אמנות
(ירושלים, מרס 2006)
כנס "שבת אחים" התקיים באולם הכנסים ע"ש קונארד אדנאואר במשכנות שאננים בירושלים ועסק ביחסי חילונים-דתיים באופן כללי, ובשאלת השבת באופן ספציפי. במהלך הכנס הושק הספר "שבת אחים" (בהוצאת המכון הישראלי לדמוקרטיה), ספר שפורסם בעקבות אמנת גביזון-מדן. עיתוי קיומו של הכנס, כשבועיים לפני הבחירות, הביא לעניין ציבורי, והכנס התקיים בנוכחות כ-200 איש.
לחצו כאן להרחבה

כנס באוניברסיטה העברית בירושלים
אמנת גביזון-מדן: עקרונות ומטרות
(בית הלל, האוניברסיטה העברית בירושלים, מרס 2006)
כנס "אמנת גביזון-מדן: עקרונות ומטרות", בהשתתפות פרופ' רות גביזון והרב יעקב מדן, נערך בבית-הלל באוניברסיטה העברית בירושלים. הכנס התקיים כשבוע לפני הבחירות, והתקיים בנוכחות כמאה סטודנטים.
לחצו כאן להרחבה

כנס "ירדה השבת?" בתל-אביב
ערב של חוויה ועיון בשאלת השבת בחברה הישראלית (אולם "צוותא", תל-אביב, ספטמבר 2005)
כנס "ירדה השבת?" שהתקיים באולם "צוותא" בתל-אביב הביא את ה"עיר בלי הפסקה" לעצור לרגע ולחשוב על משמעות השבת. הכנס עסק במספר היבטים של השבת: ציבוריים, משפטיים, קהילתיים וחברתיים. שיאו של הכנס היה מופע של שלמה גרוניך, שהלחין במיוחד לכבוד הכנס את המזמור "אלו פינו" מתוך תפילת שחרית של שבת. הכנס התקיים בנוכחות מעל 200 איש וזכה להתייחסות תקשורתית-ציבורית נרחבת.
לחצו כאן להרחבה

כנס "ירדה השבת?" בקיבוץ יפעת
ערב של חוויה ועיון בשאלת השבת בחברה הישראלית (קיבוץ יפעת, ינואר 2005)
כנס "ירדה השבת?" שהתקיים בקיבוץ יפעת בעמק יזרעאל הפך להפנינג המוני, בהשתתפות מעל 900 איש, רובם צעירים חילוניים, שבאו לשמוע על השבת מזוויות שונות. הכנס עסק בהיבטים תרבותיים: השבת במקורות היהודיים; השבת בשירה העברית; קבלות שבת חילוניות; ובהיבטים ציבוריים-חקיקתיים: לאן פניה של השבת הציבורית בישראל. שיאו של הכנס שנמשך כ-8 שעות היה מופע מלהיב של ג'קי לוי ושלמה גרוניך: "עושים שבת".
לחצו כאן להרחבה

כנס "מדינת ישראל: 24X7?"
האם אנחנו בדרך לחברה הפועלת 7 ימים בשבוע, 24 שעות ביממה?
(שפיים, דצמבר 2004)
כנס שפיים סייע בהעלאת שאלת דמותה של השבת במדינת ישראל לסדר היום הציבורי בישראל. בכנס התקיימו שני מושבים. הראשון, בהשתתפות אישי ציבור בעלי ניסיון מגוון בשאלות הקשורות בדמות השבת בישראל. השני, בהשתתפות פוליטיקאים מכל קצוות הקשת הפוליטית. הכנס התקיים בנוכחות מעל 200 איש וזכה להתייחסות תקשורתית-ציבורית נרחבת.
לחצו כאן להרחבה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s