אמנת שיח אחים

שיח אחים

אנו עומדים בתקופה גורלית, תקופה של הכרעות מהותיות באשר לאופייה, גבולותיה, שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. הכרעות אלו, נוגעות בליבו של ויכוח מר המתחולל בתוכנו למעלה משלושים שנה וקורע את החברה הישראלית היהודית. חיוני אפוא, ליצור הידברות בין מרכיבי החברה השונים בשאלות של זהות, הגדרה עצמית וייעוד.

בשעת מבחן זו נפגשו אנשים מהפורום לאחריות לאומית וממועצת יש"ע, כדי לנסח הצהרת עקרונות, שמטרתה למנוע קרע בעם וליצור בסיס להגדרה מחודשת של יעדים וכללי התנהגות משותפים.
אין מטרתו של מסמך זה להצביע על וויתורים אידיאולוגיים של מי מהצדדים, אלא להציע דרכים להנהגת היחד הציבורי בחברה הישראלית, למרות השוני בהשקפות העולם של השותפים לשיח.

ואלה הם העקרונות

  1. ארץ ישראל היא מולדתו ונחלת אבותיו של העם היהודי וירושלים לבה ובירתה. על בסיס זה הוקמה התנועה הציונית וחזר העם היהודי והתיישב בארצו. מדינת ישראל מושתתת על פי  מגילת העצמאות – על יסודות החרות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל.
  2. עם ישראל, על ריבוי הפנים וההשקפות המאפיין אותו, הוא ישות אחת שמרכיביו חולקים ביניהם גורל וייעוד משותפים, וחייבים לקיים בתוכם אחווה וערבות הדדית.

לפיכך, כל מרכיב בחברה נושא באחריות למרכיביה האחרים. המעשים של כל אחד מאיתנו יצרו את עברנו המשותף ואת נסיבות ההווה שלנו, אי אפשר להתכחש להם או למחוק אותם, ואסור שהמחלוקות הקיימות ייפגעו בסולידאריות בינינו.

  1. הוויכוח הציבורי באשר לאופייה ולעתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית כפוף לכללי התנהגות ציבורית שתשמור על היחד הציבורי במדינת ישראל.
    • המאבקים הציבוריים ופעולות המחאה באשר לעתידה של מדינת ישראל וההתיישבות ביש"ע, הינם לגיטימיים, נוקבים ככל שיהיו, ויתנהלו על בסיס של כבוד הדדי ללא שלילת הלגיטימיות של הזולת ובהימנעות גמורה מכל ביטוי של אלימות פיזית או מילולית.
    • הכרעות משמעותיות באשר לעתידה של מדינת ישראל וההתיישבות ביש"ע, מן הראוי שיתקבלו על בסיס רוב מוצק בכנסת ובעם ולא על חודו של קול, בד בבד עם עקרון כיבוד הכרעת הרוב. כל תהליך קבלת החלטות וביצוען שאינו כזה – אינו ראוי, וסימן שאלה יונח על הלגיטימיות שלו.
  1. צה"ל הוא צבא העם, לכן אנו שוללים כל תופעה של תנועות סרבנות, וכל קריאה לסרבנות מאורגנת של חיילי צה"ל לפקודות הצבא.
  2. אנו קוראים לממשלת ישראל, לאנשי הציבור והתקשורת להימנע מביטויי הסתה, שנאה ושלילת לגיטימיות של חלקי הציבור השונים ושל זכות המאבק שלהם.

אנו, החתומים מטה, מתחייבים לנהוג בהתאם לעקרונות אלה, וקוראים לכל נבחרי הציבור ומנהיגיו לאמצם ולנהוג לפיהם.
ירושלים, מנחם אב תשס"ד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s