התיקון המוצע

רקע

בתקופה האחרונה גובשו מספר הצעות חוק בעניין השבת, המבחינות בין פעילות מותרת בשבת (פעילות בילוי, תרבות ובידור ותחבורה ציבורית במתכונת מיוחדת ומופחתת) לפעילות אסורה בשבת (פעילות ממלכתית ופעילות מסחרית, למעט פעילות חיונית).

הצעות החוק גובשו במסגרת מספר פורומים, תוך שיתוף פעולה עם המטה ליישום אמנת גביזון-מדן. הפורומים המרכזיים בהם נעשתה העבודה על הצעות החוק הם:

  1. פורום "חוקה בהסכמה" במסגרת המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהנהגת השופט מאיר שמגר;
  2. הוועדה הממשלתית-ציבורית לבחינת מעמדה של השבת במדינת ישראל, בראשות ד"ר צבי צמרת ופרופ' ידידיה שטרן.

הצעות החוק נכתבו ברוח ההסדר המקיף והמפורט שגובש באמנת גביזון-מדן, הסדר הדומה בנקודות רבות להסדרים נוספים שגובשו בעשור האחרון בתחום השבת, כגון הסדרי ועדת צמרת, אמנת גביזון-בן-נון, מימד-ביילין-לובוצקי, ח"כ לנגנטל, הקיבוץ הדתי, תק"מ והקיבוץ הארצי.

ייחודן של הצעות החוק בהקמת ועדה ארצית לענייני שבת ומינוי ממונה על אכיפת החוק.

דברי הסבר

מטרת הצעת החוק היא מתן ביטוי בולט ומשמעותי לייחוד השבת בפרהסיה הישראלית. לייחודה של השבת בישראל יש רקע דתי, אך הצעת החוק נשענת על שלושה אדנים נוספים: סוציאלי-כלכלי, תרבותי והיסטורי-לאומי.

ברמה הסוציאלית-כלכלית: הפעילות המסחרית המתקיימת כיום בשבת פוגעת בשכבות מוחלשות: בעלי עסקים קטנים, שאינם יכולים להתחרות בגופים מסחריים גדולים המקיימים פעילות בשבת; עובדים (חילונים ודתיים) הנאלצים לעבוד בשבת, אחרת יבולע להם במקום עבודתם וכיו"ב. שיקולים מסוג זה נלקחו בחשבון גם במדינות מערביות נוספות.

ברמה התרבותית: הניסיון הישראלי והגלובאלי מלמד שבמקרים רבים תרבות הצריכה מביסה חלופות אחרות לניצול זמן פנוי.  כוונת ההצעה היא לאפשר קיומו של יום שבועי שיוקדש לתרבות, פנאי ובידור. לפיכך היא מבקשת למנוע את התרחבותה של הפעילות המסחרית – צרכנית מימי החולין אל יום השבת.  אכן, הפעילות המסחרית הקיימת כיום בשבת הנה חדשה יחסית, כך שהפסקתה איננה משנה נוהג ישראלי מושרש.

ברמה ההיסטורית-לאומית: לשבת ייחודיות בפרהסיה היהודית, הן אצל דתיים והן אצל חילונים, זה שנים רבות. ידועים דבריו של אחד העם, הוגה דעות ציוני חילוני מובהק, שטבע את האמרה: "יותר מששמרו ישראל על השבת, שמרה השבת על ישראל". הצעת חוק זו נועדה לשמר במדינת היהודים מרכיב בסיסי של הזיכרון ההיסטורי-לאומי היהודי.

קישורים

הצעת גביזון-מדן ודברי ההסבר בעניין השבת.

הצעת החוק שגובשה במסגרת העבודה על "חוקה בהסכמה" במכון הישראלי לדמוקרטיה.

הצעת החוק של ח"כ יולי אדלשטיין – ליכוד – פ3895

הצעת חוק שגובשה על ידי חברי הכנסת נעמי בלומנטל מהליכוד ועמרם מצנע מהעבודה, פ3980

שאלות ותשובות על הצעת חוק השבת.

המטה ליישום אמנת גביזון-מדן מקיים כנסים ופעילויות במטרה לעורר מודעות לתיקון המוצע בתחום השבת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s