מועצות דתיות

ההצעה

  1. תוקם רשות ארצית לסיפוק שירותי דת ליהודים. תקציבה ייקבע בחוק, ויועבר על-ידי משרדי הפנים והדתות. הפיקוח עליה יהיה משותף לשני המשרדים.
  2. היקף השירותים שיינתנו על-ידי רשות זו ייקבע בחוק. השירותים יינתנו בהתייעצות עם הרבנות הראשית ועם הרבנות המקומית. שירותים לזרמים הלא –אורתודוקסיים ולחילוניים יינתנו על-פי כללים מיוחדים שייקבעו. שירותים אלה לא יהיו כפופים לרבנות. הם יתוקצבו על-ידי הרשות, על-פי היקף שירותי הדת הנדרשים על-ידי הקבוצות השונות. כל השירותים יהיו בפיקוח של מבקר המדינה.
  3. עובדי הרשות הארצית ייבחרו במכרז לתקופת כהונה של שש שנים. קריטריונים לקבלתם יהיו מקצועיים-ניהוליים בלבד. המועמדים לאיוש התפקידים יקבלו אישור מוקדם מן הוועדה לפיקוח על המינויים בשירות הציבורי. הרשות תעסיק עובדים כנדרש לצורך הספקת השירותים. על עבודתם ועל בחירתם יחולו הוראות  שירות המדינה.

עיקרי דברי ההסבר של רות גביזון ויעקב מדן

להבנתנו, עיקר תפקידן של המועצות הוא סיפוק שירותים לאזרח, בין דתי ובין חילוני, ובלא כל קשר לזרם שהוא משתייך אליו. להערכתנו, המאבקים העקרוניים על סמכותה של ההלכה והמאבקים האחרים על אף כל חשיבותם, אין להם עניין ישיר עם תפקידן המוגדר של המועצות הדתיות  -וככל שנרחיק בין השניים, כן ייטב. לכן, לדעתנו, על העובדים באספקת שירותי הדת להיות כפופים לתקנות המתאימות ולקבל הנחיות מן הרבנים האחראים. יש לנו עניין רב בכישוריהם וביושרם, ופחות בהשתייכותם הקהילתית ובהשקפת עולמם הדתית או החילונית.
כמו כן, יש לנו עניין להרחיק את הסמכויות והפיקוח על התקציבים של שירותי הדת מן הרשות המקומית, ולמנוע בכך מוקד חיכוך אפשרי – אידיאולוגי וכספי  -שכן, על-פי ניסיון העבר, נזקו בצדו.
מסיבות מובנות, עיקרנו את הזיקה בין התקציב שנועד לסיפוק צורכיהם הדתיים של אלו שאינם רואים עצמם כפופים לרבנות הראשית לישראל לבין הנחיותיהם של רבנים המשתייכים אליה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s