מהו מס שבח ומתי משלמים אותו?

מהו מס שבח ומתי משלמים אותו?

חתימה על חוזה דירה

כל אדם הרוכש נכס מקרקעין בישראל ולאחר מכן מוכר אותו ברווח בשווי שבין הקניה והמכירה של הנכס נדרש בתשלום מס שבח, אלא אם כן יש לו פטור מתשלום זה. לגבי האם אדם זכאי לפטור ממס שבח או לא דובר לא מעט לאורך ההיסטוריה ובעבר היו פטורים רבים יותר בנושא תשלום זה, מה שצומצם החל משנת 2014 עם החוקים החדשים וכיום יותר אנשים משלמים מס שבח ובכדי למנוע "קומבינות" שונות של רישום דירה על חברים ובני משפחה כדי לחסוך בתשלומי המיסים. כאמור, תחום זה הינו מורכב ומסועף ולכן חשוב מאוד להיוועץ עם עו"ד מנוסה בתחום כדי לקבל ייעוץ מתאים והכוונה.

מהו מס שבח?

מס שבח הוא מס אותו משלם אדם על נכס מקרקעין שמכר ברווח. במילים אחרות מדובר במס רווח הון. משמע – אם יצרתם רווח על נכס מסוים בין שווי הקניה שלו לשווי המכירה שלו, אחוז מסוים מהרווח (לא משווי העסקה אלא מהרווח מלבד) ילך למס השבח וישולם דרך משרדי מקרקעין. חוק זה תקף רק במידה והמוכר של הנכס צבר רווח עבור מכירת הנכס משווי רכישתו. כמו כן החישוב יתבצע בהתאם לרווח היחסי משנת 2014 והחוק החדש. בנוסף, החוק מכירה בהוצאות שונות הקשורות לעסקה לצורך ניכוי ממס השבח, לדוגמה: שכר טרחה של עו"ד, דמי התיווך, הוצאות עבור השבחת הנכס (למשל הוצאות שיפוצים לטובת העלאת ערך הנכס), היטלי השבחה, שמאי, אדריכל ועוד.

החוק מתייחס לנושא התא המשפחתי

כדי למנוע פרצות בכל הקשור לתשלומי מס שבח או ניסיון להתחמק מהתשלום באמצעות "קומבינות" החוק הגדיר שזוג הגרים יחד + ילדיהם עד גיל 18 (למעט ילד עד גיל הזה שכבר נשוי) יחשבו כתא משפחתי אחד. כלומר – רוכש אחד לענייני מס שבח. במילים פשוטות: אם הגבר רוכש דירה על שמו ואשתו רוכשת דירה נוספת על שמה, הרי שלענייני פטור ממס שבח מדובר בדירה שנייה להשקעה. מדוע זה חשוב? כיוון שדירה המיועדת למגורים בדרך כלל פטורה ממס שבח. 

מה קורה במידה ומשפרים דיור?

אם רוצים למכור את הדירה הנוכחית דירה לרכוש דירה גדולה יותר לטובת מגורים גם כן ובסופו של התהליך להישאר עם דירה אחת בבעלותנו שהיא דירה למגורים – יש הגדרה גם בנושא זה עבור פטור ממס שבח. שכן החוק קובע זמן חפיפה מסוים שבין מכירת הדירה ורכישת הדירה החדשה או רכישת הדירה החדשה ומכירה של הדירה הקודמת וזאת כדי לזכות בפתור ממס השבח.

לפרטים נוספים כדאי להיוועץ עם עו"ד מקצועי ומנוסה בתחום לענייני מקרקעין ומיסוי.

| : by Spices